Minios investavimas, tai naujas, pasaulyje sparčiai populiarėjantis investavimo būdas. Jis leidžia per internetą pritraukti kapitalo projekto vystymui pradėti, o šiam verslui sulaukus sėkmės — investuotojams uždirbti šimtaprocentinį pelną.
Minios investavimo arba crowdfunding idėja atsirado gana seniai. Nors Lietuvoje ši investavimo rūšis yra gana naujas reiškinys, vieni autoriai teigia, kad minios investavimo šaknys gali siekti net XVII amžių. Šiuolaikinis minios investavimo mechanizmas susiformavo XXI a. pradžioje. Vėliau, kai mažoms ar besikuriančioms įmonėms bankų finansavimas tapo sunkiai nepasiekiamas, atsirado erdvė minios investavimo rinkai kaip alternatyvai bankų finansavimui ar kapitalo pritraukimui į verslą.
Minios investavimas gali būti net keleto rūšių. Ši investavimo rūšis neturi griežtų rėmų. Minios investavimas gali būti paremtas privačia nuosavybe ar paskolomis. Nuosavybės minios investavimo modelis paremtas tuo, kad investuotojas įgyvendinus projektą gauna dalį bendrovės pelno ar dalį nuosavybės vertybinių popierių. Šiai rūšiai artimas yra ir paskolos minios investavimo modelis, kai, naudojantis interneto platforma, yra skolinami pinigai ir jais finansuojamas norimas projektas. Dažniausiai renkamasi nuosavybės minios investavimo modelis, leidžiantis tikėtis kelis ar net kelias šimtus kartų didesnės naudos negu investuotas turtas.
Lietuvoje minios investavimas dar naujiena ir nėra labai populiarus. Nepaisant to, JAV ir Europoje augantis tokio investavimo populiarumas turėtų neaplenkti ir Lietuvos. Tačiau tam, kad minios investavimas taptų konkurencinga atsvara kapitalo pritraukimo/finansavimo rinkoje esantiems instrumentams būtina koreguoti ir daugelį teisinių aspektų. O kiek laiko reikės, kol šie darbai bus atlikti telieka tik spėlioti…