Kūdikio laukimo laikotarpis, gimimo akimirkos – stebuklingiausias metas kiekvienos moters gyvenime. Moteris tampa mama, kuri padovanojo gyvybę savo vaikui. Laukia pats gražiausias laikotarpis – pirmosios minutės, valandos, dienos, savaitės, mėnesiai kartu. Mamos ir jos kūdikio ryšys yra magiškas ir neatsiejamas.
Vos gimusį kūdikį mama iš karto glaudžia prie krūtinės, širdies. Tam, kad vaikelis sušiltų, pajustų, jog jis ne vienas, išgirstų mamos širdies plakimą. Glaudų tarpusavio ryšį ypatingai stiprina maitinimas krūtimi. Šis procesas labai svarbus abiems – tiek mamai, tiek kūdikiui. Naujagimiui mamos pienas – pagrindinis maistas, suteikiantis energijos bei reikalingiausių vitaminų. Mama, tuo tarpu, apsaugoma nuo pogimdyminio kraujavimo (ankstyvo) dėl hormonų, kurie išsiskiria žindant.
Mamos pienas dėl savo sudėties yra labai svarbus ir naudingas naujagimiui. Pagrindiniai privalumai yra:
- piene yra baltymų, riebalų, angliavandenių, įvairių mineralų;
- skatina vaiko augimą;
- apsauga – yra baltųjų kraujo kūnelių, lipidų, lipozomų ir kt.;
- piene aptinkama virškinimo fermentų, hormonų;
Išvardintieji komponentai skatina taisyklingą žmogaus vystymąsi. Mamai maitinant savo vaiką, stimuliuojami tokie hormonai kaip prolaktinas ir oksitocinas, kurie formuoja pirmuosius motinystės instinktus: skatina pozityvumą, meilę, švelnumą, kantrumą savo kūdikiui.
Kūdikiui be galo svarbu ilgas kontaktas su motina. Devynis mėnesius augęs moters kūne, vaikelis negali būti staigiai išplėšiamas ir atskiriamas. Labai svarbu mamai ir kūdikui artimai kontaktuoti – žiūrėti į akis, nesiblaškant rodyti dėmesį, dažnai glausti prie kūno. Tokiu būdu skatinamas vaiko prisirišimas prie žmonių, tarpusavo bendravimas.