Liaudyje yra žinomas posakis: „Randai vyrą puošia“, nors heroizmo kupinuose viduramžiuose tai ir buvo tiesa, randai simbolizavo jėgą, tvirtybę ir vyriškumą, šiais laikais jie gali apsunkinti kasdienį gyvenimą ir žmogų jaustis nepatogiai socialinėse situacijose tiek moterims, tiek vyrams. Šiais laikais yra labai patogi ir prieinama išeitis estetinės dermatologijos srityje, padedanti atsikratyti ar pašalinti nemalonias žaizdas – randų šalinimas.
Pirmiausia reiktų suprasti tai, kas yra randas. Randas – odos ir audinių pažeidimas, kuris įvyksta giliau nei epidermio sluoksnis. Žaizdos vietoje formuojasi naujas audinys, kuriam reikia laiko prigyti, tačiau yra nemenka tikimybė (ypač didėjant amžiui), kad oda niekad nesugis ir neatrodys taip, kaip anksčiau. Tokiu atveju randų šalinimas yra viena geriausių išeičių.
Galima šalinti šiuos randus:
- Normotrofinius, kurie būna kūno arba gana šviesios spalvos;
- Atrofiniai randai yra įdubusios žaizdos, bene visad atsirandančios dėl Acne bakterijos sukelto bėrimo;
- Hipertrofiniai randai yra itin pastebimi, pasižymi raudona spalva, būna iškilūs ir pradžioje skaudūs bei jautrūs. Dažniausiai hipertrofiniai randai atsiranda po nudegimų.
- Keloidiniai randai atsiranda dėl individualaus patologinio randėjimo. Jie būna iškilūs, mėlynos arba raudonos spalvų, dažnai nešiotojui kelia nemalonų niežulį ar net skausmą
Randus chirurgiškai šalina tik kvalifikuoti specialistai, tam naudoja specialų lazerį. Randų šalinimas susideda iš kelių etapų. Nors procedūra nėra skausminga ar labai brangi, pacientas gali jausti dilgčiojimą ar karštį toje vietoje, kur šalinamas randas. Vidutinis šalinimas gali reikalauti 2-5 procedūrų, priklausomai nuo rando dydžio ir tipo. Randų šalinimas lazeriu išlygina odos paviršių, sumažina skausmą ir išlygina spalvą. Tiesa, pokyčiai tampa pastebimi po tam tikro laiko, kadangi rando zona būna jautri ir sudirgusi pirmomis dienomis, bet po ~3 parų turėtų pradėti nykti dirglumas ir pradėti matytis rezultatai.